مصرف استروژن با دوز بالا به مدت 5 روز و یا قرص های حاوی اتینیل استرادیول و لوونورژسترل طی 72 ساعت پس از مقاربت از بارداری جلوگیری می کند .مصرف لوونورژسترل به تنهایی نوعی روش موثرتر برای جلوگیری از بارداری اورژانسی است . طبق بررسی who میزان بارداری در روش  yuzpe 2/3 درصد و در روش لوونورژسترل 1/1 درصد می باشد .

کارایی هر دو روش با افزایش فاصله بین نزدیکی و مصرف دارو کاهش می یابد . با این وجود حتی با گذشت 72 ساعت از نزدیکی – میزان بارداری با لوونورژسترل بسیار کمتر است .

یک دوز واحد از لوونورژسترل 5/1 میلی گرم به همان میزان دو دوز 75/0 میلی گرم موثر است .

از آن جا که کارآیی  لونورژسترل تا سه الی 5 روز بعد از نزدیکی حفظ می شود  WHO تجویز یک دوز 5/1 میلی گرم از لوونورژسترل را تا حداکثر  120 ساعت بعد از مقاربت توصیه کرده است .مکانیسم عمل این داروها تاخیر در اوولاسیون است .

ضد بارداری های اورژانسی

ضد بارداری های اورژانسی

هر والدینی ترس از این این مسئله دارند که به صورت یکباره و بدون برنامه ریزی دارای بچه شوند به همین علت زنان برای این که به این مشکل بر نخورند بعد از رابطه جنسی خود از قرص های ضد بارداری اورژانسی استفاده می کنند . توصیه می شود اگر هر فردی که تمایل دارد از این قرص ها استفاده کند می بایستی با مشاوره پزشک و تحت نظر متخصص زنان این ضد بارداری های اورژانسی را استفاده کند .

مصرف لوونورژسترل پس از مقاربت سبب سقط نمی شود . موردی از حوادث ترومبوتیک در کاربران لوونورژسترل تنها گزارش نشده است .میفه پریستون جهت پیشگیری اورژانسی از بارداری بسیار موثر است . دوز معمول جهت سقط 200 میلی گرم است اما 10میلی گرم آن به منظور پیشگیری اورژانسی از بارداری کافی است . در مقایسه با لوونورژسترل میزان خام بارداری با میفه پریستون 3/1 درصد می باشد .Ulipristal نوعی تعدیل کننده رسپتور پروژسترون است که برای پیشگیری اورژانسی تا 120 ساعت بعد از مقاربت مورد تائید قرار گرفته است .

تجویز Ulipristal قبل از اوج LH پاره شدن فولیکول را حداقل تا 5 روز به تاخیر می اندازد .

از آن جا که این دارو توسط آنزیم CYP3A4 متابولیزه می شود  تجویز همزمان باربیتورات ها – ریفامپین و برخی از داروهای ضد تشنج ممکن است اثر آن را کاهش دهند .

IUD های مسی : کار گذاشتن IUD مسی در عرض 7 روز بعد از نزدیکی حتی موثرتر از استروئیدهای جنسی می باشد . هیچ مورد بارداری طی ماه اول پس از کارگذاری IUD در عرض 7 روز پس از نزدیکی دیده نشده است .

مشخص نشده است IUD های حاوی لوونورژسترل برای پیشگیری اورژانسی موثر باشند .

ضد بارداری های هورمونی در مردان

فیدبک منفی استروئیدهای جنسی که اوولاسیون را در زنان مهار می کند در مردان با آثار زیر همراه است :

  • مهار اسپرماتوژنز
  • کاهش میل جنسی
  • اختلال عملکرد جنسی

اولین بار ترکیب استروژن و متیل تستوسترون خوراکی به کار برده شد .

درمان جایگزینی تستوسترون و متیل تستوسترون خوراکی به کار برده شد .

درمان جایگزینی تستوسترون سبب برقراری مجدد میل جنسی و عملکرد جنسی بدون برگشت اسپرماتوژنز می شود .

تستوسترون به تنهایی آزاد سازی LH – FSH را تا حد مقادیر پایین کاهش داده و اسپرماتوژنز را تضعیف یا متوقف می سازد در حالی که لیبیدو و عملکرد جنسی نرمال حفظ می شود .

نژاد – فاکتور پیشگویی کننده مهمی در عمل ساپرس اسپرماتوژنز در تستوسترون تراپی است . در مردان آسیایی تقریبا همیشه با مصرف ماهانه 500 الی 1000 میلی گرم تستوسترون undecanoate  –  آزواسپرمی یا اولیگواسپرمی رخ می دهد اما فقط در 86 درصد سفید پوستان اولیگواسپرمی یا آزواسپرمی ایجاد می شود .

ترکیب تستوسترون با یک پروژستین – امکان استفاده از میزان کمتر آندروژن با کارایی معادل مصرف تستوسترون تنها را ایجاد می کند .


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + هشت =